E Posta Güvenliği

Firmamız siber zorbalıklara maruz kalan kişileri e – posta güvenliği çözümleri ile bu durumdan kurtarmayı amaçlamaktadır.

Maillerimiz bizlerin haber ve iletişim kaynağı olmakla siber zorbalığın merkezinde yer almıştır. Zararlı faaliyet amacı güden sistemler ilk olarak e- posta adreslerine ulaşarak insanların kişisel verilerine ulaşmakta ve açık hale getirmektedir. Bu durumlar genelde aldatıcı mesajlar aracılığıyla olabilir.

Siber Saldırılarda Hangi Yöntemler Kullanılır?

  • Hediye ve Tatil Gibi Müjde Yalanlarına Başvurmak

Saldırganlar e – posta hesabını kullanan kişiye ulaşarak bir hediye kazandığını söyler. Hediyeden faydalanmak için bazı bilgilerini ister ve hesabı ele geçirir. Bilgilerini açığa çıkarır.

  • Zararlı Dosyalar Ekleme Yöntemi

E – posta kullanıcısının eklerine bazı zararlı dosyalar yollar. Bu dosyalar kullanılmaya çalıştığı taktirde bilgisayar zarar görmeye başlar. Bilgiler açığa çıkmaya başlar.

  • Tarayıcı İhmalleri

Bu tür tarayıcı ihmalleri genellikle güncel olmayan tarayıcılarda ortaya çıkmaktadır. Siber saldırıların kolaylıkla uygulanmasına neden olmaktadır. e – posta güvenliği çözümleri için tarayıcılarınızın güncellenmiş olması firmamız tarafından da sizlere önerilmektedir.

  • Sahte Linkler Kullanmak

Sahte linkler yollanarak e – posta sahibi linke tıkladığında bilgilerine ulaşılması sağlanır.

  • Fidye Virüsleri

Bu yöntemde saldırgan kullanıcının bütün verilerini şifreler. Şifreledikten sonra fidye isteyerek e – posta saldırıları ile kullanıcıyı tehdit eder.

E –  Posta Saldırısından Nasıl Korunabiliriz?

 Aşağıda firma olarak sizlere önerdiğimiz yöntemlere uyduğunuz sürece bilgilerinizi açığa çıkarılma ihtimali oldukça düşecektir. Firmamız bu mağduriyetleri yaşamamanız için sizlere bazı yöntemleri uygulamanızı önermektedir.

  • E – Postanız İçin Güvenli Şifreler Oluşturun

Yapacağınız şifrelemede basit ardışık sayıların kullanılması saldırıya uğramanızın en kolay nedenlerinden birisidir. İyi bir şifre oluşturmak için en az 10 karakter kullanmalısınız. Karakterler sadece sayı ya da sadece harf barındırmamalıdır. Her ikisini kullanarak şifrenizi oluşturarak simge ya da noktalama işareti de ekleyerek şifreleme güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

  • Eklerinizi Açmadan Önce Tarayın.

Ekler ile siber saldırıya uğrama olasılığınız oldukça yüksektir. Firma olarak müşterilerimize her zaman ekleri açmadan önce e – posta güvenliği sorgulaması yapmalarını öneriyoruz. Güvenlik açısından sorun çıkmaması adına, ek kontrol edildikten sonra kullanıma geçilmesi doğru olacaktır. Bu sayede verileriniz zarar görmeyecek güvenle işinizi halledeceksiniz.

  • Topluma Açık Wifi Adreslerini Kullanmamaya Çalışın.

Halka açık yerlerde çoğu insan ücretsiz wifi uygulamasından faydalanmak ister. Ancak bu wifiler siber saldırı yapmak isteyenler için bir velinimettir. Bu nedenle girdiğiniz adresin başında https yazmasına dikkat edin. Eğer s harfi görünmüyorsa o adrese güvenliğiniz için giriş yapmamaya özen gösterin.

Spam Edilmiş E – Postalara Geri Dönüş Sağlamayın.

Spama düşen e postalar genellikle zararlı içeriğe sahiptir. Bu e – postalara cevap vermeyin.

E- Postalarınıza Hassas Bilgilerinizi Eklemeyin.

Önemli bir konu için önemli bilgilerinizi paylaşmanız gerekirse bu kişiyi aramayı tercih edin. Bu sayede e- posta güvenirliği çözümlerine uymuş kişisel verilerinizi korumuş olacaksınız.