Ağ Erişim Kontrolü (NAC)

Gelişen bilgisayar eğilimlerinin oluşturmuş olduğu ağ gereksinimlerinin karşılanması adına firmamız tarafından sanal ağ çözümleri SDN hizmeti sunulur. Bu kapsamda oluşan mevcut ağ kısıtlamalarının ortadan kaldırılması ya da en aza indirilmesi adına çalışılır. SDN ile veri merkezi yatırımlarının en aza indirilmesi ve programlanabilir ağ ve bilgi teknolojilerinin VPN yorulmasının adreslenmesi mümkün hale gelir. Sizler de sanal ağ çözümleri kapsamında sunulan SDN hizmeti ile firmamızı tercih edebilirsiniz.

Sanal Ağ Çözümleri

Sanal ağ çözümleri kapsamında VPN çözümleri ile kullanıcıların özel ağlara uzaktan bağlanması ve bu sistemi kullanabilmesi için fiziksel bağlantı gerektirmeyen özel ağlar tanımlanır. Ancak VPN çözümleri ile ağda kısıtlama gibi problemler oluşabilir. SDN tanımı daha öncesinde küresel bir ağ yaratmak ve merkezi akıllı ağ kontrolünü sağlamak adına kullanılırken şu an tam anlamı ile doğrudan programlanabilmesi ve ağ kontrolünün iletiminden ayrıştırılması söz konusu olmuştur.

Bu kapsamda SDN ağ mimarisi olarak tanımlanabilir. SDN ile altyapı ya da ağ altyapısı soyutlanır. SDN içerisinde asıl unsurlar bulunur. bu unsurlar kontrol katmanı  ile veri katmanının ayrılmasını ve programlanabilmesini sağlayan ağ ve ağ yönetimidir. Aynı zamanda ağda oluşan trafik merkezi kontrol noktası tarafından kontrol edilir ve yönetilir.

SDN Hangi Cihazları Destekler?

İşletmelerin standart geçiş üzerinde çalışmaları durumunda machine to machine (M2M) cihaz filoları genişletme için veri merkezinde daha pahalı yatırımlar ile karşıya karşıya kalır. Bu noktada sanal özel ağlar yani VPN’lerin kullanılması sonucunda SIM kartları kullanılan makinelerde çalışma söz konusu olur. Ancak SIM kartları kullanılmayan makinelerde ise boyut ve VPN standart geçişi sınırlanır.

 Bu kapsamında sanal ağ çözümleri SDN veri merkezi ile yatırımın en aza indirilmesi ve kısıtın engellenmesi sağlanır. VPN yorulması ortadan kaldırılır. Maksimum VPN sayısına ulaşıldığında ek yatırım ile anahtar temini ihtiyacı duyulurken SDN ile büyüyen aygıt filolarında bir donanım ile ek yatırım olmadan bağlanma sağlanır. Bu kapsamda sertifikalı uzmanlarımız sizlerin ekstra yatırım yapmanızı engeller ve maliyetlerin düşürülmesini sağlar. Aynı zamanda büyük cihaz filolarında rahat kullanım avantajının elde edilmesini mümkün kılar.

SDN ile Gelen Avantajlar

SDN kurulumu sonrasında pek çok avantajın elde edilmesi mümkündür. Maliyetlerin düşürülmesinin yanında oldukça avantajlı bir sistemdir. BU kapsamda firmamız sizlerin tüm avantajları elde etmeniz adına hareket eder. SDN kurulumu sonrasında elde edilen avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Ağ cihazlarının merkezi yönetimi sağlanır.
  • Ağ cihazlarında gerçekleşerek otomasyonlara yardımcı olur.
  • Son kullanıcıların iyileştirmelerden faydalanmasını sağlar.
  • Geleneksel ağ oluşturmaya kıyasla oldukça esnek, verimli ve ölçeklenebilirdir.
  • Sosyal paylaşım siteleri olan Facebook vb. ve büyük veri tabanı arama motorları Google vb. tarafından yaygın olarak kullanılıyor olması ile de oldukça avantajlıdır.

Sanal Ağ Çözümleri Konusunda Firmamız

Firmamız sizlere öngörülemeyen trafik gereksinimleri ile başa çıkılması adına sanal ağ çözümleri sunar. Bu kapsamda uygun kaynaklar korunur. Aynı zamanda yeniden yapılandırma da söz konusu olur. Büyük veri gerektiren her alanda oldukça işlevsel bir çözümdür. Sizler de firmamız bünyesinde bulunan sertifikalı uzmanlar ile sanal ağ çözümleri SDN hizmeti alarak avantajlarından faydalanabilirsiniz.