Sanallaştırma Çözümleri

Siber saldırıların giderek artmasıyla birlikte sanallaştırma çözümleri de bu anlamda gelişmeye başlamıştır. Siber saldırılar meydana geldiği zaman sistemler mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde çalışmalıdır. Sanallaştırma uygulamaları, ana işletim sistemi kernelini ve sırları kötü amaçlı olan yazılımlardan koruyabilmek için dayanıklılığı destekler. Sanallaştırma aynı zamanda veri gizliliği, daha iyi güvenlik, uyumluluk, iş ve kişisel aktivitelerin birbirinden ayrılması gibi amaçlar için kullanılır. Bu anlamda birden fazla izole çalışma ortamı da oluşturulur. Yüksek performanslı, güvenilir ve intel donanım güvenliği olan sanal makineleri oluşturabilmek için donanım destekli sanallaştırma güvenliğinin temelleri ile yazılım tabanlı bir güvenlik çözümleri geliştirilir.

Sanallaştırma Nedir?

Sanallaştırma, tek bir fiziksel sunucuyu ya da bilgisayarı alır ve bilgi işlem ortamının fiziksel alt yapısından ayrılarak bunu birden fazla sanal makineye böler. Paylaşımlı olarak yapılan sanallaştırılmış donanımlarda birkaç iş yükü çalışır. Aynı zamanda tamamen izole olmuş ve yüksek performanslı bir şekilde de çalışmaktadır. Günümüzde sanallaştırmanın birden fazla işletme ve farklı avantajlar için istemci sanallaştırmasından yararlanmaktadır. Aynı işlerim sistemlerini ve farklı işletim sisteminin değiştirilebilmesi için sürümleri çalıştırma imkânı tanıyor. Bu da aslında bir programcının aynı makine üzerinden hem Windows 10 hem de Linux üzerinden kod yazabilme gibi imkanlar da sunar. Sanallaştırma sistemiyle size daya iyi güvenlik, dayanıklı ve sistem çalışmalarının süresi için bilgisayar üzerindeki iş yüklerini izole etme avantajı sunuyoruz. Sanallaştırma sistemi pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Masaüstü sanallaştırma (Desktop Virtualization), uygulama sanallaştırma (Application Virtualization), sunucu sanallaştırma (Server Virtualization) bu alanlardan birkaçıdır.

Sanallaştırmanın Avantajları

Sanallaştırma çözümleri avantajları oldukça fazladır. Sanallaştırma ile aynı donanım üzerinde çok farklı farklı işletim sistemleri kullanabilir. Sistem kaynakları çok daha yüksek verimle kullanır. Kolaylıkla yedekleme yapar ya da yedekten dönersiniz. İhtiyaç anında ise çok hızlı bir şekilde yeni sunucu oluşturabilir. Sanal makinelerin bileşenleri ile tüm işletim sistemlerinde çok daha kolay tanınacak bir şekilde düzenlenmiştir. Böylece donanım uyum sorunlarından kurtulabilirsiniz. Bu imkanlar ile donanım maliyetlerinde yaklaşım %50 ye varan azalma sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda operasyonel kurulum ve bakım maliyetlerini ise %80 e varan oranda azaltırsınız. Sanallaştırma çözümleri de bu anlamda avantaj sağlar.

Sunucu Sanallaştırmada Temel Kavramlar

VDS (Virtual Dedicated Server) olarak da bilinen paylaşımsız sanal sunucuları; fiziksel sunucular üzerinde kaynakların düzenli olarak paylaştırılması şeklinde değil, kaynakların direkt donanımsal olarak paylaştırılması şeklinde oluşturulur. Yani bir sunucuya tahsis edilmiş sunucu kaynakları kullanılmadığı zaman, başka bir sunucu bu kaynakları da kullanamaz.

VPS (Virtual Private Server) de fiziksel bir sunucunun donanımının daha mantıksal olarak bölümlenmesi sonucuyla ortaya çıkan her sunucuya verilen genel addır. Sanal sunucuların kullandığı kaynaklar birbiriyle aynıdır ve sunucular birbirinden daha bağımsız olarak yönetilir. Sanal sunuculara tahsis edilen sunucu kaynakları (işlemci, ram,) sanal sunucular tarafından kullanılmadığı zaman, başka bir sunucu tarafından kullanabilmektedir. Özetle paylaşımlı bir yapıdır.

Sanallaştırmada Kullanılan Çözümler

Kaynaklarını bir havuzdan paylaşımlı olarak kullanılmış olan linux sanal sunucular oluşturmak için OpenVZ ya da LXC kullanabilirsiniz.  Kaynakları sanallaştırma platformu tarafından dedike edilmiş Linux ya da Windoes sanal sunucular oluşturmak için ücretli yazılımlardan microsoft Hyper-V, vmware ESXİ, ya da XEN kullanabilirsiniz. Açık kaynak kodlu olan çözüm olarak KVM ya da virtualbox kullanılabilir. Proxmox hem LXC hem KVM teknolojilerini barındıran açık kaynaklı bir çözümdür. Sanallaştırma çözümleri bu anlamda net bir çözüm getirir.