Saldırı Tespit Önleme

Bilgisayarımız için koruma yöntemlerinden biri olan saldırı tespit önleme çözümlerini (IDS-IPS-WAF) kullanmak. Teknoloji çağında yaşıyor olmamızın bazı sorumlulukları var Teknoloji çağının bizlere birçok faydası olduğu gibi ne yazık ki olumsuz yanları da oldukça fazla. Gelişen dünyada her an siber saldırılar da artıyor.  Siber saldırılar birçok şirkete zarar vererek gerek maddi gerek manevi zarara uğratıyor. Bunları önlemek için şirketler saldırılara karşı önceden önlem alıyorlar. Firmamız bu amaçla gururla sizlere hizmet veriyor.

Firmamız sizlere ağınızın korunması ve güvenliğin sağlanması için daha birçok hizmet vermekte. Çoğu firma güvenlik yöntemlerini kullanmaktadır. Bu durumun başlıca nedeni koruma sağlaması olduğu gibi önleme sistemlerinin yanında olan ekstra özellikler nedeniyle de tercih etmektedirler.

Saldırıları Tespit Etmek İçin Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Şirketler bu saldırılardan korunmak için IDS, IPS, WAF gibi koruma yöntemlerini kullanarak siber saldırılara karşı duvar oluşturarak verilerini gizleyebiliyorlar.

  • IDS Yöntemini Kullanmak

IDS kelime olarak Intrusion Detection System kelimesinden gelmektedir. Bir saldırı belirleme sistemidir. Bir ağı izleyerek güvenlik sorunlarını tespit etmeye yarar. IPS sistemi ile bir arada ya da ayrı bir şekilde kurulabilir. Sistem kurulumları güvenlik duvarının arkasına yapılır.

Sistemde kişisel bilgisayar sorunlarını kayıt altına alarak, gelecekte olması muhtemel sorunlarda kanıt olarak bünyesinde barındırma gibi birçok işleve sahiptir. Saldırı tespit sistemleri olarak kullandığı yöntemi imza adı verilen bir kurallar sistemidir.

  • IPS Yöntemini Kullanmak

IPS kısaltması Intrusion Detection System’dir ve verilerinizi siber saldırılardan engellemeye yarar. IDS’de olduğu gibi güvenlik duvarının arkasına kurulumu yapılır. Üzerine kurulmuş katman sayesinde kendisi için zararlı ve yararlı verileri analiz eder.

Veriler paketleme yöntemi ile sürdürülür. Paketleri analiz ettikten sonra veriler arasındaki akışı sürekli kontrol eder. Verilerde güvenlik tehlikesi ile karşılaştığı taktirde ağ üzerinde saldırı için kullanılan yöntemleri aktive ederek veri akışını keser. Akışı kesmesinin ardından bağlantıyı kapatarak ağ sahibine uyarı göndererek bilgilenmesini sağlar. Olumsuz tarafı ise bazen zararsız verileri de saldırgan olarak görerek veri akışını engellemesidir.

  • WAF Yöntemini Kullanmak

WAF kelime açılımı web uygulaması güvenlik duvarıdır. İnternet akışını kontrol ederek beklenmeyen durumları engeller. Saldırı tespit önleme çözümleri (IDS-IPS-WAF) düzenli olarak internet akışını izleyerek zararlı olduğunu düşündüğü verileri ağ yöneticisine bildirir.  Bilgisayarınız için zararlı uyguları tarar ve süzgecinden geçirir. HTTP isteklerini inceleyerek verilerin niyetinin iyi mi kötü mü olduğunu tespit eder. Bunları yapan birçok kurallar uygular. Bu nedenle özellikle internetten fayda sağlayan birçok şirketin lehine çalışır.

Firmamız sizlerin ağlarınızın güvenliğini sağlamak için bu yöntemleri bir arada kullanır. Bu sistemler verilerinizin korunması amacına büyük oranda hizmet eder. Eğer sizde şirketinizi korumak verilerinizi güvenle saklamak istiyorsanız İda Net firması olarak bize ulaşın ve verileriniz için saldırı tespit önleme çözümlerini (IDS-IPS-WAF) beraber seçelim.