Veri Yedekleme

Veriler ve bilgiler arttıkça veri güvenliği ve koruma sistemleri de önem kazandığı için veri yedekleme çözümleri dikkate alınmalıdır. Sistemleri tehdit eden unsurların artış göstermesiyle güvenlik sistemlerinin oluşturulması oldukça gerekli kılıyor. Firmamız ise sunduğu hizmet kalitesini artırmak, her süreçte bilgilerinin kayıt altında olmasını sağlamak ve hızlandırmak için teknolojiye yatırım yaparak güvenliği daha yüksek yazılım sistemlerine sahip olur.

Veri Kaybı ve Nedenleri

Verilerinizin kayıtlı olduğu ortamda geri getiremeyecek şekilde kaybolması farklı sebeplerle gerçekleşebilir. Örneğin; donanım hatalarından dolayı, işletim sisteminde ortaya çıkabilecek olası bir problem, kullanıcı hatası (yanlışlıkla klasör/ dosya silinmesi gibi), zararlı programların ya da saldırgan kişilerin müdahalesi veri kaybı nedenleri arasında yer alır.

Çalınan bilgiler siber suçlar çerçevesinde değerlendirilirken bir yandan yazılım açıklarına göre devamlı surette karşınıza çıkabilir. Bilgi işlem sistemlerinize sızmayı düşünenler kişiler ilk önce kullandığınız sitemler hakkında çeşitli bilgileri alırlar. Yazılım versiyonlarınıza ve bu yazılımların açıklıklarına, zaaflarına dikkat ederek sisteme erişecek olan yazılımları belirler ya da daha fazla geliştirirler. Veri güvenliği açısından sağlıklı bir yol izlemek adına firmanızdaki sistemleri, içerisinde kullanılan uygulamaları ve verilerinizi korumak için çeşitli önlemler almanız gerekir. Bunun için lisanslı yazılımlar kullanmak, firewall sistemlerini uygulamalarınıza göre doğru bir şekilde yapılandırmak, sunucularınızın güncellemelerini takip etmek işinize çok yarayacaktır. Aynı zamanda yedekleme yaparak verilerinizin daha fazla güvenliğini sağlayabilirsiniz. Yedekleme yapmadığınız zaman ani saldırılarda veya sistem sorunlarında bilgi bankanızı ve verilerinizi de kaybedersiniz. Bu durumu da tamamen tek bir kişinin sorumluluğuna vermek yerine geniş kapsamlı ekip işi olarak görmek gerekir. Veri yedekleme çözümleri veri kaybında önemli bir işlemdir.

Yedekleme Çözümleri ve Veri Depolama

Artan veri büyüklükleri ve yeni kuşak olan bilişim altyapı yaklaşımları; paylaşılan, ölçeklenebilir veri depolama ve yedekleme çözümleri de güvenilir bilişim altyapılarının önemli bir bileşeni haline getirmektedir. Firmalar için demirbaşlar kadar önemli olan dijital verilerin güvenli ve sağlıklı bir şekilde saklanması ve yedeklenmesi hayati önem arz etmektedir. İşletmenizin ticari ve kurumsal verilerinin bu kadar önemli olması da bu tür verilerin düzenli olarak yedeklenmesine ve olduğundan daha güvenli alanlara depolanması ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Her geçen gün artan internet kullanımı ve buna bağlı olarak firma lokasyonlarının büyümesi aslında daha çok veri depolama alanlarına ihtiyaç duyulmasına sebep olmaktadır.

Bilişim mimarilerinin farklılaşması ve esnekleşmesi, depolama çözümlerine de yansımış uzak replikasyon, cluster mimariler, anlık kopya gibi teknolojileri tüm ölçekteki firmalar için kullanılabilir duruma getirmektedir. Veri Depolama Alan Ağları – SAN (Storage Area Network) ve Ağ Bağlantılı Veri Depolama Alanları – NAS (Network Attached Storage) kullanımı da giderek artmaktadır. Böylece aynı sistemde bütün kurumun verisi toplanarak verinin güvenliği yönetilebilirliği ve erişilebilirliği güvence altına alınıyor. SAN, yedekleme ve veri depolama birimlerini yerel alan ağından bağımsız ağ üzerinde çalıştıran bir teknolojiye dayanmaktadır. Bu yapı pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. NAS ise ağ üzerinde bulunan sunucuların ortak kullanabildiği veri depolama çözümüdür. Herhangi bir network’e direkt olarak bağlanabilen ve merkezi bir şekilde veriyi saklayıp istek dahilinde veriyi network’e sunan veri depolama ve yüksek performanslı bir teknolojidir. Veri yedekleme çözümleri bu anlamda daha geniş kapsamlıdır.