Log Yönetim Çözümleri

İdaNet firması olarak sistemsel çözümlerin için log yönetim çözümlerini de kapsamlı yapan bir firmadır.  Firmamız geniş uzman kadrosu ile hem kurumsal sistem çözümleri hem de entegre iletişim çözümleri ile kısa sürede hızlı ve net çözümler sunmaktadır. Sistem üzerindeki bütün kritik ağlar ve cihazların yönetimi log yönetimi ve analizlerle olmaktadır. Sistemin ürettiği olayların kayıtları belirli kurallar çerçevesinde analiz edilmektedir. Bu sistemsel loglar bir şekilde bir araya toplanır, birleştirilir, saklanır ve doğru analizler sayesinde gerçekleştirilen adımlar ile log yönetimi saldırılarının göstergesini ve delillerini ortaya çıkarır.

Siem Nedir?

Siem sistemleri log üreten değil logları toplayan, onları anlamlandıran ve alarm üreten bileşendir. Birçok kurum siem kurarak yerel ağdaki olaylardan haberdar olacağını düşünmektedir. Siem sistem olarak hesap makinesine benzetilmektedir. Doğru rakam ve işlemi söylediğiniz zaman sizlere doğru sonuçlara ulaştıracaktır. Her kurum ihtiyaçlarına ve log alma konumuna göre farklılık göstermektedir. Firmamız bu ihtiyaçları belirlemek için küçük araştırmalar yapar ve kurumları bu konuda bilgilendirir.  Kurumun temel seviyede ihtiyaçlarının belirlenmesinin ardından gereksinimlere uygun ürünler seçilerek çalışmalara başlanır. Kurumların ticari ve açık kaynaklı log ürünleri incelenir. Hangi log kaynakları hangi sırada toplanacağına ve hangi bilgilerin hangi aşamada kullanılacağına uzman ekibimiz inceleyerek karar verir. Bu çerçevede ürün kapasitesi ve lisans durumu belirlenir. Müşterilerimize en uygun şekilde başarılı bir log yönetim çözümleri sunmaktayız.

Siem Projelerinin Başarılı Olması İçin Duyulan İhtiyaçlar?

Başarılı sonuçlara ulaşmak için ihtiyaç duyulan birkaç adım bulunmaktadır.

  • Öncelikle gereksinimlerin tespiti, kapsamın belirlenmesi ve proje yönetimi
  • Log kaynaklarının belirlenmesi
  • Kaynaklardan alınması gereken logların detay ve içeriğinin belirlenmesi
  • Logları doğru anlamlandırma, etiketleme ve seviyelendirme çalışmalarının yapılması
  • Korelasyon kurallarının geliştirilerek oluşturulması
  • Ani siber saldırı simülasyon ve some tatbikat çalışmalarının yapılması
  • Security Monitoring Dashboard Tasarımı gerçek zamanlı olarak yapılması

Log Kaynaklarının Toplandığı Yer

İşletim Sistemleri: İşletim sistemleri içerisinde Linux, Windows, Red hat Linux yer almaktadır.

Veritabanı Sistemleri: Kurumlar için güçlü bir veri arşivleme yazılımı gerekmektedir. CRM ve ERP sistemlerine ek olarak Oracle E- Business Suite, PeopleSoft, Siebel ve SAP farklı uygulamalar veritabanı içinde yer alır. Bu birçok veri etkin değildir. Kurumların BT ekipleri eski sistem uygulamaları üzerinde bakım yapması gerekmektedir. Firmamız BT organizasyonları içerisinde kurumsal iş uygulamalarında veri büyümesi için uygun maliyetli yazılım ve donanım hizmeti vermektedir.

Sanallaştırma Sistemleri: Mevcut olan fiziksel donanım sanal makineler yardımı ile verilerin verimli kullanılmasını sağlayan çeşitli yazılım ve donanım servisleri firmamız tarafından verilmektedir.

Güvenlik Cihazları: Bu kapsamda kurumlara; güvenlik duvarı, saldırı tespit ve engelleme sistemi, içerik filtreleme, antivirüs, antisapam ve VPN bağlantı loğları hizmetini sağlamaktayız.

Ağ Sistemleri: Switch, router, e- posta, kablosuz ağ ve voip sistemleri gibi önemli bağlantılarda kurumsal destek bünyemizde sağlanmaktadır.

Web Sunucu Uygulamaları Logları: Web mail, çağrı merkezi logları ve bilinen uygulama loglarına firmamızdaki uzman ekibimiz ile log yönetim çözümleri hizmetini kesintisiz vermekteyiz.